Dopravní podnik města Ústí nad Labem

Vozidlový park DPMÚL posílí nové autobusy

07. 09. 2023

Ústí nad Labem – Flotilu vozidlového parku dopravního podniku posílí 15 autobusů s naftovým motorem, a to v průběhu období 2024–2025.

Dopravní podnik města Ústí nad Labem na začátku letošního roku vypsal veřejné zakázky na nákup 5 ks autobusů kategorie 18 m a 10 ks autobusů kategorie 12 m.

Počátkem roku 2024 očekává pět autobusů délky 18 metrů od společnosti SOR Libchavy. V roce 2025 SOR Libchavy dodá ještě dalších šest vozidel, které budou délky 12 metrů. Poslední čtyři vozidla, rovněž délky 12 metrů, budou od výrobce Solaris, která budou navíc vybavena tažným zařízením a výkonnějším motorem. O tažné zařízení projevil dopravní podnik zájem z důvodu provozování turistických linek – cyklobusů. Shodně pro všechna vozidla platí, že budou osazena celovozovou klimatizací. Novinkou jsou nabíječky standardu USB-C pro přenosnou elektroniku.Na všech vozidlech dojde ke sjednocení logiky a způsobu ovládání poptávkového systému dveří, který se tak stane pro cestující srozumitelnějším a pohodlnějším. Bylo myšleno také na bezpečnost v silničním provozu. Vozidla jsou proto vybavena LED světlomety, elektricky vyhřívaným čelním oknem, automatickými stěrači reagující na intenzitu deště a v neposlední řadě antikolizním systémem, který monitoruje okolí vozidla a informuje vizuálně a akusticky řidiče před možným střetem se zranitelnými účastníky provozu jako je chodec, cyklista apod. 

Autobusy budou mít novou vizuální identitu, která se týká vnějšího lakování vozidla a povinného značení. Po dodání autobusu dojde k jejich dovybavení palubními počítači a odbavovacím systémem. Následně budou vypraveny na linky MHD.

Cena jednoho 18 m autobusu je 9 400 000 Kč bez DPH, 12 m pak 6 350 000 Kč bez DPH resp. 7 698 750 Kč bez DPH s tažným zařízením.

Dopravní podnik města Ústí nad Labem pokračuje v modernizaci svého vozidlového parku a vylepšení služeb pro své cestující.