Dopravní podnik města Ústí nad Labem

Bavorsko – český vodíkový networking

13. 04. 2023

Bavorsko – český vodíkový networking

Ústí nad Labem – U příležitosti mezinárodní konference Hydrogen Days 2023 v Praze uspořádalo Bavorské zastoupení 28. března networkingové setkání pod názvem: „Bavorsko-český networking v oblasti vodíku: budování přeshraniční spolupráce pro užitková vozidla a autobusy s vodíkovým pohonem“.

V krátkých prezentacích byla možnost vidět představení zástupců jednotlivých firem, které se zabývají vývojem nákladních vozidel s vodíkovým pohonem, technologiemi umožňujícími navýšení převozní kapacity vodíku na jednom traileru až na hmotnost 500 kg se sofistikovaným info managementem s nadstandardními bezpečnostními prvky, aktuálním stavem a rozmístěním plnicích vodíkových stanic v Německu, stejně tak i plánem rozvoje vodíkových plnicích stanic v České republice. Výroba zeleného vodíku, a jeho následný dovoz do Evropy, je velkou výzvou, nicméně již s jasnými a reálnými obrysy. Snižování uhlíkové stopy v průmyslovém odvětví a v dopravě se stává nedílnou součástí strategických plánů nejedné dopravní společnosti.

Za DPmÚL byl prezentován dlouho připravovaný projekt Zavádění vodíkové mobility ve městě Ústí nad Labem. Tento projekt je unikátní svým komplexním pojetím. Autobusy s vodíkovým pohonem jsou již vysoutěžené. Nicméně je potřeba řešit i zázemí a bezpečnostní standardy při opravě autobusů, mít plnicí stanici v krátké dojezdové vzdálenosti a samozřejmě dostatek vodíku. Tyto 4 pilíře, do kterých je projekt rozdělen, jsou strategické pro zdárnou realizaci a budoucí využití vodíku ve městě Ústí nad Labem. Zajímavostí je i ta skutečnost, že by plnicí stanice měla stát pouhé 4 km od sjezdu z tranzitní dálnice D8, která spojuje jih Evropy se severním Německem.

Bavorsko a Česko mají společný zájem na zavádění vodíkových technologií a jejich využití v komerční dopravě a spolupráci při realizaci společných projektů tzv. Vodíkových údolích.

Zdroj ©Bavorské zastoupení v České republice.

v Ústí nad Labem dne 13. dubna 2023 za DPmÚL a.s. Jana Dvořáková, tisková mluvčí