Logo DPmÚL

Zrekonstruovaný trolejbus Škoda 21Tr ev. č. 408 vyrazil do ostrého provozu

16. 02. 2017
V pondělí se poprvé po celkové rekonstrukci vydala "čtyři sta osmička" do ulic města Ústí nad Labem a svezla první cestující.
Dopravní podnik města Ústí nad Labem zakoupil tři dvanáctimetrové trolejbusy Škoda 21Tr v roce 2013. Trolejbusy původně jezdily v Hradci Králové. Dřívější ev. čísla 48, 51 a 52 byla změněna a trolejbusy nyní jezdí pod označením 406, 407 a 408.

Trolejbus ev. č. 408 byl určen k rekonstrukci. Zbylé dva trolejbusy prošly velkou technickou prohlídkou a úpravami pro provoz. Vybavily se odbavovacím systémem, změnil se nátěr a zapojily se do provozu. 

„Rekonstrukce trolejbusu však nebyla jednoduchá. Po odstrojení a zjištění reálného stavu karoserie musel hlavní rám projít rozsáhlou opravou. Nemalý problém se také vyskytl s nápravami, protože dodavatelské lhůty u těchto typů náhradních dílů jsou i několik měsíců. Ze zmíněných důvodů vyjel trolejbus z vozovny až v lednu roku 2017, kdy se prováděly testovací jízdy“, dodává Petr Dolejš, vedoucí střediska Údržby trolejbusů.

20. 12. 2016 trolejbus Škoda 21Tr ev. č. 408 úspěšně prošel technicko-bezpečnostní zkouškou a revizí elektro. Následně probíhaly zkušební jízdy a čekalo se na vyřízení žádosti o zapsání změn do průkazu způsobilosti drážního vozidla. Např. střídač pro pomocné pohony Cegelec, jiný typ vozového topení, doplnění klimatizační jednotky pracoviště řidiče, doplnění měřičů pro monitorování izolačního stavu vozidla a další. Nyní je vše zapsané a trolejbus vyrazil na své jízdy po městě ve zbrusu novém kabátě.

 „Na zrekonstruovaný dvanáctimetrový trolejbus Škoda 21Tr jsme opravdu hodně dlouho čekali. Objevily se komplikace, které výrazně zpomalily celý proces. Nyní se „čtyři sta osmička“ může začít podílet na zajištění provozu páteřní sítě trolejbusové dopravy,“ vysvětluje výkonný ředitel společnosti, Ing. Libor Turek Ph.D.

13. 2. 2017 byl trolejbus ev. č. 408 poprvé nasazen na linku číslo 58 Skalka – Klíše Lázně a projet se s ním mohli první cestující.