Logo DPmÚL

Nový Solaris Urbino 18

04. 08. 2016
Žlutozelený kloubový autobus můžete nyní spatřit i v Ústí nad Labem. V období 4.8. - 14. 8. 2016 je zapojen do zkušebního provozu. Přijďte se svézt a vyzkoušejte například WI-FI
Tento kloubový osmnáctimetrový autobus, který je v majetku společnosti Solaris Czech, se poprvé objevil v České republice v březnu tohoto roku.  Autobus nese registrační značku 9T9 6618 a postupně je nasazován na testovací provoz do různých dopravních podniků. Nejprve se s ním cestující mohli svézt v Plzni, následně v Ostravě, Havířově a dalších městech. Od 4. 8. 2016 je zapůjčen do Ústí nad Labem a cestující ho budou moci testovat až do 14. 8. 2016.    

Solaris Urbino 18 IV. generace nahrazuje ve výrobním procesu předešlou III. generaci. Minulá generace se na trhu pohybuje již 10 let, a proto bylo potřeba inovace. Oproti konkurenci, která v oblibě používá nejprve tzv. facelift, jde Solaris odlišnou cestou. IV. generace má novou konstrukci, která je pevnější a celková hmotnost vozidla je nižší než u předešlé generace. Všimnout si můžeme také nového designu exteriéru, ale ani interiér nezůstal beze změny. Mnoho sedadel je umístěno přímo na podlaze a cestující tak nemusí překonávat podesty. Vozidlo je vybaveno celovozovou klimatizací, zásuvkami na USB pro dobíjení elektrických zařízení a také veřejnou WI-FI sítí, kterou mohou cestující využívat. Autobus je také vybaven kamerovým systémem, který monitoruje nejen prostor cestujících, ale také disponuje couvací kamerou a kamerou monitorující dění před vozidlem, která může posloužit v případě dopravní nehody.  

Solaris Urbino IV. generace je oficiálně výrobcem označován jako „New Solaris Urbino“, tedy „nový“. Jeho délka je 18 m., šířka 2,55 m., výška pak 3,25 m. Hnací ústrojí autobusu zajišťuje motor značky DAF o celkovém výkonu 240 kW. Žlutozelený autobus obdržel u DPmÚL interní evidenční číslo 914 a do 8. srpna bude v provozu na lince číslo 11. Provoz autobusu od 9. srpna do 14. srpna je ještě v řešení a v nejbližších dnech bude rozhodnuto, na jakou linku bude v Ústí nad Labem nasazen. O jeho dalším provozu Vás budeme informovat v příštích dnech.