Turistické cíle

Lanová dráha na Větruši a zámeček Větruše

Lanová dráha Větruše spojuje obchodní centrum Forum s výletním zámečkem Větruše, který je oblíbeným výchozím bodem pro výlety do Českého středohoří. Jedná se o osobní visutou dvoulanovou dráhu kyvadlového systému s pevným uchycením kabin. Za hodinu přepraví lanovka až 390 osob při dopravní rychlosti 6,0 m/s. Jedná se o jedinou visutou lanovou dráhu bez podpěr v České republice. Provoz lanové dráhy byl zahájen 7. prosince 2010, každý rok přepraví přibližně 200 tisíc návštěvníků.

Provozní doba

Zimní provoz

říjen - duben 9:00 - 20:00

Letní provoz

květen - září 8:00 - 22:00 

Časový interval každých 15 minut

Kontakt dolní stanice

+420 730 580 735

Nedaleko lanové dráhy se nachází další zajímavé turistické cíle, které jsou dobře dostupné po značených turistických trasách.

 

Hrad Střekov

zřícenina, která tvoří výraznou dominantu a symbol města Ústí nad Labem. Stojí na 100 m vysoké nepřístupné znělcové skále nad pravým břehem řeky Labe. 

Dostupnost:
Linky 9, 17, 27, 60, 62

Národní přírodní památka Vrkoč 

chráněné území ležící v okrajové části města Ústí nad Labem, v katastrálním území Vaňov. Hlavním předmětem ochrany je geologický útvar se sloupcovitou odlučností olivinického čediče, tvarovaného do podoby obráceného vějíře. Území je chráněno již od 10. června 1966.

Vaňovský vodopád

na Podlešínském potoce je součástí národní přírodní památky Vrkoč, která leží v chráněné krajinné oblasti České středohoří. Je vysoký 12 m a je největším vodopádem v Českém středohoří.

Dostupnost MHD
Linka 15

Masarykovo zdymadlo

vodní dílo na řece Labi, přímo pod hradem Střekov
Jedná se o technickou památku, která je zcela funkční. Turistický přechod je možný celoročně.

Dostupnost MHD
Linky 15, 17, 27

Městské popraviště

Unikátní dochované městské popraviště z roku 1443 nedaleko oblíbené vyhlídkové věže výletního zámečku Větruše  patří mezi tři nejlépe dochované památky svého druhu v České republice.
Dále je možno pokračovat do Muzea civilní obrany, které vzniklo z bývalého protileteckého krytu.

Dostupnost
500 metrů od horní stanice lanové dráhy

Muzeum civilní obrany

Expozice věnovaná historii Ústí nad Labem

Dostupnost
850 metrů od horní stanice lanové dráhy naučnou stezkou přes středověké popraviště.

Dětský zábavní park - Muzeum civilní obrany - Ústí nad Labem

Muzeum je vybudované v bývalém protileteckém krytu z roku 1942, později přebudovaném na atomový kryt. Jedná se o unikátní soustavu chodeb ve skále se stálou celoroční teplotou +12 °C a vlhkostí vzduchu 85%.
Návštěvníky čeká rozsáhlá přehlídka plynových masek od roku 1920 až po současnost, technické zajímavosti, jako funkční strojovna vzduchotechniky, zdravotní ošetřovna, rádio - telefonní ústředna, předměty nalezené v okolí krytu i ve štolách.

Kostel Nanebevzetí Panny Marie

původní stavbou z roku 1318. Nachází se v centru města Ústí nad Labem a může se honosit titulem nejšikmější věž ve střední Evropě.
Při výšce 65 metrů je vychýlení o více než dva metry od jeho osy.