Informační centrum

Zákaznické a informační centrum a hlášení poruch veřejného osvětlení

Kontaktní adresa:

Revoluční 26
401 11  Ústí nad Labem

Telefon:

800 100 613

E-mail:

info(zavináč)dpmul.cz

Otevírací doba:

pondělí – pátek:
6:00 - 18:00

sobota - neděle
zavřeno

Bezplatná infolinka (slouží i k hlášení poruch na veřejném osvětlení):

800 100 613


 

Dopravní dispečink

Telefon:

475 211 547

Tisková zpráva

24.9.2021
Osvěta o čisté dopravě, ale i MHD zdarma. Dopravní podniky se připojily k Evropskému týdnu mobility

Každoroční iniciativa Evropské komise „Evropský týden mobility“ (ETM) se ve většině velkých českých měst stala tradiční akcí zasvěcené udržitelné dopravě. Pravidelně se koná třetí týden v září a jejím vyvrcholením je mezinárodní Den bez aut, který se slaví 22. září. Do aktivit této iniciativy neodmyslitelně patří také jednotlivé dopravní podniky a letošní ročník nebyl výjimkou.

 

„Výhody veřejné dopravy propagujeme celoročně například společnými kampaněmi, které vznikají v rámci Sdružení dopravních podniků ČR. Účast na akcích Evropského týdne mobility je pro dopravní podniky skvělou příležitostí k další propagaci veřejné dopravy a jejích výhod,“ uvedl místopředseda Sdružení dopravních podniků ČR Miloš Havránek.

 

Do tradiční akce Den bez aut se zapojila například Dopravní společnost Zlín-Otrokovice. Ve středu 22. září jezdili cestující v celé síti MHD bezplatně, takže si jízdu mohli zdarma vyzkoušet i ti, kteří běžně po městě jezdí autem.

 

Podobným způsobem oslavili ETM v Ústí nad Labem – bezplatnou přepravu po celý Den bez aut tady finančně podpořil Ústecký kraj. Ve dnech 16. a 21. září byl na Mírovém náměstí přistavený autobus, ve kterém zaměstnanci Dopravního podniku města Ústí nad Labem poskytovali informace o možnosti zaměstnání v této společnosti i k MHD obecně.

 

„Městský dopravní podnik Opava se samozřejmě také zapojuje do Týdne mobility, a to svou prezentací na Dni čisté dopravy v sobotu 18. září na Dolním náměstí v Opavě. Další akcí byl Den bez aut, pokud se cestující prokázal při jízdě malým technickým průkazem vozidla, měl jízdu zdarma,“ řekl Pavel Gebauer, ředitel Městského dopravního podniku Opava.

 

Ani Dopravní podnik města Brna (DPMB) nechyběl na akci Den mobility, který se v Brně konal na koupališti Riviéra v sobotu 18. září. V rámci programu, který byl zaměřený zejména na rodiny s dětmi, představili zaměstnanci DPMB výhody cestování veřejnou dopravou a zároveň zde propagovali platební systém „Pípni a jeď“, tedy odbavení pomocí platební karty přímo ve voze. Fanoušci si mohli prohlédnout dispečerský panel RISII.

 

V Jihlavě oslavili ETM s velkou parádou a s podtitulem „Střídání generací“. V neděli 19. září se mohli zájemci projet historickými vozy na speciálních linkách R1 a R2. Dopravní podnik města Jihlavy nabídl svezení také parciálním trolejbusem přes nově rekonstruovanou část trolejového vedení nad kruhovým objezdem na ulicích Havlíčkova a Pražská. Celý den bylo na všech linkách jihlavské MHD jízdné zdarma.

 

V Českých Budějovicích se ve čtvrtek 16. září konala akce pod názvem Den čisté mobility. Dopravní podnik města České Budějovice přistavil na náměstí Přemysla Otakara II. elektrobus nabitý informacemi o ekologické městské hromadné dopravě, soutěžilo se také o dárkové balíčky. Návštěvníci s platnou jízdenkou se navíc mohli vydat i na zkušební jízdu některým z dalších deseti elektrobusů.

 

Dopravní podnik města Hradec Králové (DPmHK) připravil nejvíce akcí na Den bez aut, 22. září. Odpoledne byl na Velkém náměstí přistaven parciální trolejbus a elektrobus, které si mohli zájemci prohlédnout a zároveň se dozvědět více o jejich fungování v provozu. Celý tento den měli cestující možnost jezdit v MHD zdarma, a to na základě předložení řidičského průkazu. DPmHK navíc propagoval všechny městské aktivity ETM na svých reklamních nosičích.

 

Dopravní podnik hlavního města Prahy (DPP) se ve středu 22. září zapojil do události Mobility day aneb oslava zdravé dopravy na náměstí Republiky. Na akci s bohatým kulturním a populárně naučným programem byli zaměstnanci DPP k dispozici na stánku, kde si mohli zájemci koupit zboží s dopravní tématikou nebo se dozvědět více informací o práci v dopravním podniku. Jako zábava pro malé i větší fanoušky byl připraven trenažér pro řízení tramvaje.

 

ETM oslavili v pondělí 20. září také v Liberci. Dopravní podnik měst Liberce a Jablonce nad Nisou připravil na náměstí u liberecké radnice setkání v autobuse SOR NS12, kde si mohli zájemci vyzkoušet, jaké je to sedět na místě řidiče. K tomu se dozvěděli informace o výhodách MHD, o profesi řidiče nebo bezpečnosti při cestování.

 

SMS JÍZDENKA

Pro nákup částečně integrované mobilní jízdenky - tzv. SMS jízdenky pošlete SMS zprávu ve tvaru MDJ na číslo 90206. Jízdenka stojí 22 Kč (+ cena SMS zprávy dle Vašeho tarifu u operátora), je přestupní a platí 60 minut na linkách MHD a PAD pouze v zóně 101 Ústí nad Labem a neplatí u železničních dopravců. Jízdní doklady jsou platné na linkách MHD a PAD pouze v zóně 101 Ústí nad Labem a neplatí u železničních dopravců. 

Daňový doklad k SMS jízdence si můžete vytisknout na www.smsjizdenky.cz.